Kedilerde aşıların uygulandığı bölgelerde oluşan kötü huylu tümörlerden(sarkomlar) korunabilmek için her kedi risk altında olduğu hastalıklara karşı aşılanmalıdır.

AŞILAR VE SARKOMLAR

Kedilerine en iyi şekilde bakmak isteyenlerin iki ana isteği vardır; birincisi, kedimizi birçok önemli ve ölümcül hastalıktan korumak; ikincisi, onları zarar görecekleri şeylerden uzak tutmaktır. Bu ikisini aynı anda sağlayabilmek oldukça kolay görünmektedir. Ne yazık ki,  çok az medikal süreç bütünüyle kusursuz işler ve kimi zaman, iyileştirici olması gereken süreçler kedinize zarar verebilir. Aşı uygulamaları ve sarkomlar ( özel kanser tipleri) arasındaki ilişki buna bir örnektir.

Bu yeni bir şey mi?

Sarkomlar, kedilerde yeni bir kanser formu değildir. Fakat 1991’de, Veteriner Hekimler, kedilerin vücutlarında genelde aşıların uygulanmakta olduğu bölgelerde, beklenenden fazla oranda sarkomların oluştuğunu fark etmeye başlamışlardır. Sonrasında aşı uygulamaları ile sarkom oluşumu arasında bir ilişki olduğu saptandı. Birçok kedi sarkomu herhangi bir yönden aşılarla bağlantılı değildir. Bağlantılı olanlar ise çok ender görülmektedir; fakat yinede veteriner hekimler oldukça endişe etmektedir.

Aşı uygulanan bölgede kedimin vücudunda bir şişlik buldum. Şimdi ne olacak?


Aşının uygulandığı bölgede, deri altında küçük, ağrısız ve sert bir şişliğin oluşması oldukça sık görülür. Bu şişlik neredeyse her zaman önemsizdir ve birkaç hafta içinde kaybolur. Fakat nadiren, bu şişlik sarkoma dönüşebilir. Veteriner Hekiminiz güvende olmak için, aşılamadan birkaç ay sonraya kadar aşı bölgesini periyodik olarak kontrol etmenizi önerecektir. Eğer bir şişlik tespit ederseniz, en kısa zamanda Veteriner Hekiminizle temas kurmalısınız. Eğer aşağıdakilerden herhangi birisi doğrulanırsa, şişlikten alınan küçük bir örnek teşhis için laboratuara gönderilecektir:
·       Aşılamanın üzerinden üç aydan fazla zaman geçmiş ve şişlik hala mevcutsa
·       Çapı iki santimetreden daha büyükse ( yaklaşık zeytin büyüklüğünde)
·       Aşılamadan bir ay sonra boyutunda artış oluyorsa
Eğer şişliğin bir sarkom olduğu tespit edilirse Veteriner Hekiminiz sizi tedavi hakkında bilgilendirecektir.


Eğer aşılar probleme neden oluyorsa, neden onları kullanıyoruz?

Kedilerinin sağlıklı olması için çaba gösteren kedi sahipleri, rahatsız edici bu konu hakkında oldukça endişe etmektedir, bir çoğu aşı uygulamalarını bütünüyle  bırakmaktadır. SONUÇ? Her şeye rağmen, bu kedi sahipleri aşı risklerini öne sürerek kedilerini ölümcül hastalıklara karşı büyük riske girecekleri bir pozisyona sokmaktadır ve Kuduz hastalığı göz önüne alındığında insan sağlığı da riske atılmış olmaktadır.


Sonuç olarak ne yapılmalıdır?

Aşılara bağlı sarkomlar oldukça az görülmesine karşın, sorunun önmli hale gelmesinin nedeni, kedi aşısı üreticileri ve Veteriner Hekimler tarafından abartılı bir ilgi ve özen gösterilmesidir. Bu ikilemi çözmek için Veteriner Hekim Kuruluşları çalışmaktadır. Bu gurup, oldukça önemli insan ve finansal kaynakları, aşılara bağlı sarkomların nedenlerini ve en etkili tedavi yöntemlerini bulmada kullanmaktadır.


Yapmamız gereken şey nedir?

Bu sorun çözülene kadar yapmanız gereken şey bu konuyu Veteriner Hekiminizle görüşmenizdir. Birçok durumda aşılar verdikleri zarardan çok yararlıdır ve kedileri birçok ölümcül hastalıklardan korumada yardımcı olurlar. Fakat sarkom oluşma şansını azaltmanın tek yolu gereksiz yere aşılama yapmamaktır. Veteriner Hekimler, her kedinin hangi hastalıklara karşı risk altında olduğunu inceleyip, hangi aşılamaların uygulanması gerektiğine karar verecekleri hakkında hasta sahiplerini bilgilendirmektedir. Kedinizin durumu ve aşıların her ikisi de göz önünde bulundurulduğunda, Veteriner Hekiminiz kedinizi bulaşıcı hastalıklara karşı koruyan ve aynı zamanda da en güvenilir olan aşı programını önerecektir. 
www.juen.com’dan yararlanıldı.